Maksymalizacja koloru poprzez kontrast

Maksymalizuj kolor poprzez kontrast

Ludzki mózg odrzuca informacje wizualne, które są nazbyt mdłe lub wyjątkowo chaotyczne. Koło kolorów organizuje odcienie w sposób, który czyni je przejrzystymi, a kombinacje kolorów tworzą przyjemny kontrast dla oka, który nie zniechęci widzów zacieraniem się lub rozmyciem.  • Koło kolorów jest najważniejszym narzędziem do zrozumienia kontrastu kolorów. Tradycja ich modelowania sięga aż do Izaaka Newtona, a większość zapoznała się z nią po raz pierwszy w szkole podstawowej.

    Kontrastujące kolory to te, które leżą naprzeciwko siebie na kole - jak czerwony i zielony, pomarańczowy i niebieski lub żółty i fioletowy. Kiedy kontrastujące kolory są umieszczone obok siebie, wydają się jaśniejsze i bardziej intensywne. Gdy są zmieszane, neutralizują się nawzajem.

    Aby stworzyć kontrast kolorów, wybierz jeden kolor z "ciemnej" połówki koła - czerwień, błękit lub fiolet. Drugi kolor będzie pochodził z jasnej połowy, gdzie żyją żółcie, pomarańcze i zieleń.

    Teraz rozjaśnij jasne kolory i przyciemnij ciemne - stworzyłeś maksymalny kontrast! Kolory grają ze sobą w sposób, który wydaje się naturalny - ale to po prostu prawa kontrastu kolorów w pracy.


Aktywność

  • Obróć się wokół koła kolorów

    Sprawdź swoje umiejętności identyfikując najbardziej kontrastujący kolor w cieniu w środkuPoznaj lepiej markę Post-it®
3M, Post-it® oraz kolor Canary Yellow™ są znakami towarowymi firmy 3M.
Zmień lokalizację
Polska - polski